Cukrzyca ciążowa dotyka nawet 18% kobiet na świecie. Dowiedz się, dlaczego cukrzyca ciążowa jest niebezpieczna, zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego dziecka. Zadajesz sobie pytanie, dlaczego się u Ciebie rozwinęła? Czy może masz wątpliwości co do diagnozy? Również na te pytania odpowie poniższy artykuł.
Dlaczego rozwija się cukrzyca ciążowa ?
O cukrzycy mówi się, gdy zbyt duża ilość cukru (glukozy) krąży we krwi. Zazwyczaj cukier wchodzi do komórek, gdzie tworzy się energia. W cukrzycy jest inaczej. Dlaczego tak się dzieje? Wyobraź sobie dwóch przeciwników – po jednej stronie stoi insulina, która wtłacza cukier do komórek. Po drugiej stronie są hormony ciążowe. One z kolei przytrzymują cukier we krwi. U części kobiet hormony ciążowe wygrywają. Efektem jest cukrzyca ciążowa. Które kobiety są bardziej narażone na tę choroby? O tym za chwilę.
U kogo występuje zwiększone ryzyko cukrzycy ciążowej
Wśród kobiet najbardziej narażonych na cukrzycę ciążową są panie z innymi chorobami:
- nadwagą lub otyłością przed ciążą;
- nadciśnieniem;
- zespołem policystycznych jajników.
Pewną rolę odgrywa też wiek powyżej 35. roku życia. Bardziej ostrożne powinny być kobiety z cukrzycą przy poprzedniej ciąży. Jeżeli masz rodzica, siostrę lub brata z cukrzycą typu 2, jesteś w grupie ryzyka. Również urodzenie wielu dzieci, dziecka ważącego powyżej 4 kg lub dziecka z wadą rozwojową i poronienie są niekorzystnymi dla cukrzycy ciążowej czynnikami.
Kiedy mówi się o cukrzycy ciążowej
Już podczas pierwszej wizyty ginekolog zleci Ci badanie cukru we krwi na czczo. Cukrzyca może „wyjść” już wtedy. Czasem ujawnia się podczas badania krwi pomiędzy 24 a 28 tygodniem życia dziecka. Na badanie to należy poświęcić 2 godziny. Pierwsze pobranie krwi będzie na czczo, potem zostaniesz poproszona o wypicie roztworu cukru. Po pierwszej, a następnie po drugiej godzinie zostaną napełnione kolejne probówki.
Kiedy padnie diagnoza cukrzycy ciążowej na podstawie tego testu? Wtedy, gdy:
- glikemia (czyli stężenie glukozy) na czczo wyniesie powyżej 92–125 mg/dl;
- glikemia po pierwszej godzinie wyniesie powyżej 180 mg/dl;
- glikemia po drugiej godzinie wyniesie powyżej 153–199 mg/dl.
Uwaga! Żeby rozpoznać cukrzycę ciążową, wystarczy spełnić tylko jeden z tych punktów.
Jak cukrzyca ciążowa wpływa na dziecko
Jeżeli dowiedziałaś się o tym, że masz cukrzycę ciążową, pewnie stawiasz sobie 2 pytania. Po pierwsze: jak cukrzyca ciążowa wpływa na moje dziecko, po drugie jak wpływa na mnie.
We krwi matki krąży nadmiar glukozy. Przenika ona przez łożysko, do krwi dziecka. Efektem jest „duże dziecko”. Może ono napotkać problem z wydostaniem się z ciała matki. Skutkiem są np. urazy barków u dziecka. Poród „dużego dziecka” to też ryzyko problemów z oddychaniem, żółtaczki oraz niskiego poziomu cukru we krwi.
Niestety trudny poród to początek kłopotów. Jako dorosły, takie dziecko częściej będzie się mierzyło z otyłością i cukrzycą typu 2. To potężny bagaż, którego żaden rodzic nie chciałby przekazać swojemu dziecku. Cukrzyca ciążowa jest również obciążeniem dla matki.
Dlaczego cukrzyca ciążowa jest niebezpieczna dla matki
Cukrzyca ciążowa powoduje u kobiety zwiększone ryzyko nadciśnienia tętniczego. Nadciśnienie tętnicze z kolei może prowadzić do rzucawki. Brzmi strasznie? Rzucawka to rzeczywiście poważna komplikacja. Naraża życie zarówno matki, jak i dziecka, obciąża serce i nerki.
Czy jest znak równości między cukrzycą ciążową a porodem cesarskim cięciem? Może tak być, ponieważ często dziecko jest zbyt duże, żeby wydostać się przez kanał rodny z ciała matki.
To jednak nie koniec pytań, jakie mogą Ci przyjść do głowy.
Cukrzyca ciążowa – czy zostaje po porodzie
Odpowiedzią na to pytanie niech będą statystyki:
- 1/3 kobiet z cukrzycą ciążową będzie miała cukrzycę lub podniesiony poziom glukozy zaraz po porodzie;
- 15-70% zachoruje na cukrzycę w późniejszym etapie życia.
Cukrzyca ciążowy to za wysoki poziom cukru we krwi matki. Wysoki poziom cukru u matki to z kolei „duże” dziecko. Logicznym następstwem są problemy z porodem. „Duże” dziecko ma problem z wydostaniem się przez wąski kanał rodny z ciała matki. Skutki dotyczą zarówno matki, jak i dziecka. Dla matki jest to zagrożenie nadciśnieniem tętniczym oraz cesarskim cięciem. Dla dziecka to m.in. ryzyko urazów oraz problemów z oddychaniem. Dla obojga cukrzyca ciążowa grozi rozwinięciem się cukrzycy typu 2. Chyba nie masz już wątpliwości, dlaczego cukrzyca ciążowa jest niebezpieczna.
- [1] American College of Obstetricians and Gynecologists. Gestational Diabetes. https://www.acog.org/womens-health/faqs/gestational-diabetes
- [2] NICE – National Institute for Health and Care Excellence-guidance, Februrary 2015
- [3] Gajewski P. Interna Szczeklika 2019/2020
- [4] American Diabetes Association. How Gestational Diabetes Can Impact Your Baby. https://www.diabetes.org/diabetes/gestational-diabetes/how-will-this-impact-my-baby
- [5] Mayo Clinic. Gestational diabetes. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/gestational-diabetes/symptoms-causes/syc-20355339