Moja Ciąża

Bezpieczna i kompleksowa suplementacja w czasie ciąży i karmienia piersią

Jak wiadomo, suplement suplementowi nierówny. Na rynku dostępne są produkty, które różnią się od siebie nie tylko samym składem, ale też zawartymi dawkami poszczególnych składników. Sprawdź, co powinno się znaleźć w preparatach, by suplementacja była kompleksowa i bezpieczna.


Kompleksowa suplementacja w ciąży – od kiedy zacząć?


Produkty, które znajdziesz w aptekach, zostały opracowane przez zespół ekspertów. Ich cel to dostarczenie Tobie i rozwijającemu się dziecku wszystkiego, czego potrzebujecie.

W ciąży zapotrzebowanie zarówno na makroskładniki, jak i na mikroskładniki wzrasta.

Nierzadko mija wiele dni, tygodni, a nawet miesięcy, nim dowiesz się o ciąży. Z tego powodu witaminy dla kobiet w ciąży powinnaś zacząć brać jeszcze zanim w nią zajdziesz. Bierz je aż do czasu zakończenia karmienia piersią. Dzięki temu będziesz mogła być pewna, że Twoje dziecko ma wszystko, czego potrzebuje.

Jednak czy witaminy w ciąży są konieczne? Liczne badania dowiodły, że sięganie po nie zmniejsza ryzyko porodu przedwczesnego (wcześniactwa) oraz stanu przedrzucawkowego – to potencjalnie groźna komplikacja ciąży, podczas której kobiecie niebezpiecznie wzrasta ciśnienie, a w jej moczu występuje białko.


Czy witaminy dla ciężarnych zastępują zdrowe odżywianie ?


Nie, jednak mogą zapobiec potencjalnie groźnym niedoborom żywieniowym. Jak to robią? Dostarczają dodatkowych składników odżywczych, na które wzrasta zapotrzebowanie w ciąży.

Jako że witaminy dla kobiet w ciąży stanowią preparat wieloskładnikowy, nie musisz brać innych suplementów, chyba że tak zaleci Twój lekarz. Na szczęście do brania witamin dla kobiet w ciąży nie potrzebujesz recepty, a dostaniesz je w każdej aptece.

Co jednak się w nich znajduje, a przynajmniej powinno? Rzetelne źródło stanowią „Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie stosowania witamin i mikroelementów u kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących”. To właśnie składników wymienionych w „Rekomendacjach” powinnaś szukać najbardziej. Jednak nie musisz czytać wytycznych – podamy Ci wszystko, jak na tacy. Dzięki temu będziesz miała więcej czasu na zatroszczenie się o siebie i swoją ciążę.


Bezpieczna i kompleksowa suplementacja w ciąży – co należy suplementować?


Kwas foliowy (folian)

Na pierwszym miejscu listy Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego znajduje się kwas foliowy, inaczej witamina B9. Kwas foliowy należy do witamin z grupy B i odgrywa kluczową rolę w tworzeniu DNA, produkcji czerwonych krwinek (erytrocytów) i rozwoju płodu.

Kwas foliowy to syntetyczna forma folianów. Znajdziesz ją w większości suplementów dostępnych na polskim rynku. Twoje ciało przerabia go do aktywnej biologicznie formy – L-metylofolianu. O co chodzi z tymi metylowanymi formami kwasu foliowego? To są właśnie foliany. Kobiety z mutacją genu MTHFR powinny brać od razu formy metylowane. Dlaczego? Ich organizmy nie są w stanie przerobić zwykłego kwasu foliowego na folian.

Metylowaną formę kwasu foliowego poznasz po przedrostku “metylo-” a na końcu “-foliowego”, np. sól glukozaminowa kwasu (6S)-5-metylotetrahydrofoliowego. Na szczęście nie potrzebujesz doktoratu, by zatroszczyć się o swoją ciążę.

Kwas foliowy – dawkowanie w ciąży

Zespół Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego zaleca przyjmowanie 0,4 grama (400 miligramów) kwasu foliowego (lub folianu).

Kwas foliowy – od kiedy brać?

Już od momentu starania się o zajście w ciążę do końca pierwszego trymestru. Dlaczego? Taka dawka przyjmowana w okresie kształtowania się kluczowych układów zapobiega występowaniu:

  • wady cewy nerwowej;
  • wadom wrodzonym (m.in. rozszczepowi podniebienia oraz wadom serca).

Niektórzy specjaliści zalecają przyjmowanie kwasu foliowego wszystkim kobietom w wieku rozrodczym, ponieważ wiele ciąż jest nieplanowanych, a to właśnie w pierwszych trzech miesiącach życia dochodzi do powstania wad rozwojowych. Można im zapobiec, biorąc kwas foliowy.

Żelazo w ciąży

Zapotrzebowanie na ten pierwiastek znacząco wzrasta w ciąży ze względu na to, że objętość krwi matki zwiększa się o około 45%. Żelazo odgrywa kluczową rolę w transporcie tlenu, zdrowym wzroście i rozwoju łożyska. W samych Stanach Zjednoczonych, skąd pochodzi większość światowych statystyk, niedobór żelaza wśród ciężarnych sięga 18%. Z kolei na anemię cierpi 5% z nich.

Jednak czy anemia dla ciężarnych oznacza to samo, co dla innych kobiet? Osłabienie, zmęczenie, zawroty głowy? Nie tylko. Anemię w czasie ciąży naukowcy wiążą także z przedwczesnym porodem (wcześniaczym), depresją poporodową i anemią u nowonarodzonego dziecka.

Zalecaną dzienną dawkę żelaza w ciąży uzupełnisz za pomocą większości witamin prenatalnych. Jeśli cierpisz z powodu niedoboru żelaza lub anemii, potrzebujesz wyższej dawki, przepisanej przez lekarza.

Jeśli jednak ten problem Cię nie dotyczy, nie próbuj uzupełnić żelaza w ciąży na zapas, bo spotkasz się ze skutkami ubocznymi jego przedawkowania. Należą do nich zaparcia, wymioty i zbyt wysoki poziom hemoglobiny (krwinek czerwonych) we krwi.

Witamina D3 w ciąży

Ta witamina rozpuszczalna w tłuszczach odgrywa kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego, zdrowiu kości i podziale komórek. Jednak co to oznacza w kontekście ciąży?

Niedobór witaminy D3 w ciąży wiąże się ze zwiększonym ryzykiem cesarskiego cięcia, stanem przedrzucawkowym, porodem przedwczesnym (wcześniaczym) i cukrzycą ciążową.

Obecnie zalecana dawka witaminy D3 w ciąży to 2000 jednostek. W ostatnich latach, w związku z aktualizacją wiedzy, ilość ta została zwiększona z zalecanych wcześniej 800-1000 jednostek. Ilość ta obowiązuje zarówno ciężarne, kobiety karmiące, jak i te, które dopiero starają się o dziecko. Sprawdź, dlaczego witamina D jest tak bardzo potrzebna niemowlętom.

Jod w ciąży

Każdego roku na całym świecie prawie 19 milionów dzieci rodzi się z ryzykiem niepełnosprawności intelektualnej. Dlaczego? Z powodu niedoboru jodu do czasu skończenia 2. roku życia i tego samego niedoboru u ich mam, gdy były w ciąży. Jednak dlaczego ten jod w ciąży jest aż tak ważny?

U kobiet ciężarnych, jod wspiera prawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Czym jest tarczyca? To hormon w kształcie motyla, który znajduje się w szyi. Pomimo swych małych rozmiarów pełni on ważną funkcję w ciele – kontroluje metabolizm (szybkość spalania tkanki tłuszczowej), tempo bicia serca, temperaturę ciała i wiele innych, równie ważnych, spraw.

Gdy ciężarna dostarcza sobie odpowiednio dużo jodu, jej dziecko jest w stanie rozwinąć w sobie zdrową tarczycę o odpowiedniej wielkości. W rzadkich przypadkach niedorozwoju tarczycy, dziecko może cierpieć z powodu:

  • niskiego ilorazu inteligencji (IQ),
  • wad wrodzonych,
  • opóźnienia w rozwoju,
  • niedosłuchu,
  • kretynizmu.

W najbardziej skrajnych przypadkach, niedobór jodu może skończyć się dla dziecka śmiercią.

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3 – DHA w ciąży

Kwas dokozaheksaenowy (DHA) znajduje się w każdej komórce naszego organizmu i pełni tam kluczową funkcję. Z kolei dla dziecka w łonie matki kwasy Omega-3, takie jak DHA, odgrywają główną rolę w poprawnym rozwoju tak ważnych kwestii i organów, jak :

  • oczy,
  • mózg,
  • serce,
  • układ nerwowy,
  • optymalna długość ciąży,
  • prawidłowa urodzeniowa masa ciała.

Jeśli zadbasz o odpowiedni poziom kwasu DHA w ciąży, gdy dziecko już podrośnie, będzie mu łatwiej się skoncentrować i skupić uwagę. Z kolei dla Ciebie regularne sięganie po kwas DHA oznacza lepszy nastrój i mniejsze ryzyko depresji poporodowej.

Niestety, współczesna dieta zawiera niekorzystny stosunek kwasów Omega-6 do Omega-3, dlatego tak ważna jest suplementacja kwasu DHA. 

Kwas foliowy, żelazo, jod, witamina D3, kwas DHA – według „Rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie stosowania witamin i mikroelementów u kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących” tak niewiele trzeba, żeby dziecko rozwijało się zdrowo, a ciężarna mogła na spokojnie przygotowywać się do powitania nowego potomka na świecie.

Świadomi potrzeb przyszłych Mam i w oparciu o najnowsze badania i rekomendacje stworzyliśmy preparat, który jest kompleksową odpowiedzią na wszystkie wyzwania. Sprawdź nasz Prenasol już teraz!

[1] Zimmer M, Sieroszewski P, Oszukowski P, et al. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników dotyczące suplementacji u kobiet ciężarnych

[2] Skrzypulec-Plinta V. Suplementacja farmakologiczna w czasie ciąży

[3] What to expect. Iodine During Pregnancy: Are You Getting Enough? 

[4] Greenberg JA, Bell SJ, Ausdal WV. Omega-3 Fatty Acid supplementation during pregnancy. Rev Obstet Gynecol. 2008;1(4):162-169.

Żelazo w ciąży – dlaczego jest Ci tak bardzo Ci potrzebne?

Żelazo to kluczowy pierwiastek w czasie ciąży. Dlaczego? Dowiesz się tego z naszego artykułu. Poza […]

Czytaj więcej »

Dlaczego cukrzyca ciążowa jest niebezpieczna?

Cukrzyca ciążowa dotyka nawet 18% kobiet na świecie. Dowiedz się, dlaczego cukrzyca ciążowa jest niebezpieczna, […]

Czytaj więcej »

Zainteresowały Cię nasze produkty? Sprawdź, gdzie możesz je kupić.